?

Log in

No account? Create an account
Jun. 27th, 2006 @ 10:34 am Švilpikai
Tags:
Kažkada skundžiausi, kad nepavyksta man švilpikai. Kaip ir maniau, problema pasirodė esanti elementari, ir viskas iš tikrųjų kur kas paprasčiau, nei atrodo. Dabar, kai jau viskas aišku, galiu ir parodyti, kaip laukinių vakarų sąlygomis pasigaminti švilpikų su grybų padažu.

Kadangi švilpikai bus su grybų padažu, reikės džiovintų baravykų. Nedaug, tarkim, kokias šešias skilteles, jeigu grybai griežinėliais supjaustyti prieš džiovinant. Juos išmirkome, geriausia per naktį, jeigu ne - tai bent jau dvi-tris valandas, tada atsargiai nugriebiame nuo skysčio paviršiaus, vandenį nupilame į kitą dubenėlį, atsargiai, kad ant dugno iškritęs smėlis pasiliktų. Tuomet baravykus dedame į tą patį nupiltą skystį, užstatome ant mažos ugnies ir paliekame iš lėto burbuliuoti uždengtą, kol gaminame visa kita. Jeigu vanduo per daug nugaruoja, įpilame dar truputį, tikslių proporcijų nėra, bet vandens turėtų būti na kažkur apie stiklinę ar panašiai.

Imame keturias Russet veislės bulves, jos didelės ir labai krakmolingos. Keturios tokios bulvės sveria beveik du kilogramus. Nuskutame, supjaustome ketvirčiais, verdame pasūdytame vandenyje, kol išvirs ir ims byrėti. Tuomet bulves nusunkiame, statome ant labai lėtos ugnies ir nuolat pamaišydami, išgariname iš jų visą skystį. Dar geriau palikti bulves atidengtame puode per naktį, kad padžiūtų. Tradiciškai švilpikus ir gamina iš atlikusių nuo baliaus virtų bulvių. Na bet vienu žodžiu, viena iš mano ankstesnių klaidų buvo ta, kad bulvės buvo pernelyg šlapios. Nugarindami bulves puode nepamirškite nuolat maišyti mediniu šaukštu, kad nepradėtų svilti.Imame trintuvę ir sumaigome bulves, kol dar karštos, panašiai, kaip bulvių košei. Kai tik masė praaušta pakankamai, kad nebedegintų rankų, į masę dedame du kiaušinius ir stiklinę miltų. Taip pat galima dar ir porą šaukštų krakmolo įdėti, vyrauja nuomonė, jog tuomet tešla mažiau lips.Rankomis sumaišome masę su kiaušiniais ir miltais tol, kol pasidarys vienalytė. Maišyti reikia kaip galima mažiau. Ši tešla turi tokią keistą savybę, kuo daugiau minkant, tuo skystesnė ir lipnesnė ji darosi, todėl kuo mažiau ją reikia judinti. Kai tik viskas susimaišė ( tešla proceso metu ims gana piktai lipti prie rankų ), liaunamės minkę. Ji bus labai minkšta, kočioti jos neįmanoma, nieko bendro su, tarkim, čeburėkų ar koldūnų tešla.

Lentą gausiai pabarstome miltais, ir miltuota ranka pakabiname saują tešlos iš puodo. Dedame ant miltuoto paviršiaus ir suvoliojame į dešrelę ( visi, tikiuosi, prisimena vaikiškus laikus ir žaidimus su plastilinu? :{) ). Tą dešrelę suplojame į ilgą blyną, maždaug 5mm storio. Supjaustome rombais. Dirbti geriau kuo greičiau, nes kuo toliau, tuo tešla darysis skystesnė ir lipnesnė.Tuo metu jau reikia turėti paruoštą skardą, išteptą aliejumi, o orkaitė įkaitinta iki 220C. Švilpikus sudedame į skardą, pašauname į orkaitę, kepame apie 10-15 minučių, tada kyštelim nosį. Jie bus truputį išsipūtę, šiek tiek paskrudę. Apverčiam vieną. Jeigu apačia kur kas rudesnė, nei viršus, tada apverčiam visus, ir pakepame dar, kad paskrustų ir kita pusė. Jeigu jūsų orkaitė naujoviška, su visokiais ventiliatoriais ir pan, galbūt to daryti net ir nereikės. Maniškė senučiukė, tenka suktis.Kol švilpikai kepa, ruošiame padažą. Virusius grybus nusunkiame, skystį pasiliekame, grybus sukapojame. Vieną svogūną smulkiai sukapojame ir pakepiname poroje šaukštų sviesto ant vidutinės ugnies, kol ims truputį gelsti. Tiksliai kiek laiko nepasakysiu, gal 10 minučių, bet tikslumas čia ir ne taip svarbu. Į pakepintus svogūnus įmaišome šaukštą miltų, viską nuolat maišydami pakepiname apie minutę, ir tada supilame skystį nuo grybų. Gerai išmaišome, kad nebeliktų miltų gabaliukų ir masė taptų daugmaž vienalyte, tuomet pilame pieno. Vėlgi, iš akies, kad suskystėtų, apie stiklinę-pusantros. Vis maišydami kaitiname, kol užvirs ir sutirštės maždaug iki kefyro tirštumo, bet jau čia kaip kam patinka. Beriame druskos, šviežiai maltų pipirų, suberiame sukapotus grybus. Išmaišome, pakaitiname dar porą minučių, ir viskas, padažas paruoštas.Paprasčiausias variantas - prisikrauti lėkštę švilpikų, užpilti padažu ir kirsti :{)Sudėtingesnis - padažą padaryti kiek skystesnį, švilpikus išdėlioti į plokščią indą, užpilti padažu ir palikti, kad sumirktų, arba netgi truputį patroškinti. Švilpikus taip pat galima kepti ir keptuvėje įkaitintame aliejuje ar riebaluose. Bet jeigu ruošiatės švilpikus troškinti, labiau tinka orkaitėje kepti, jie sausesni ir geriau sugeria padažą.

Štai tiek to vargo ten ir tebuvo. Kai įsisavinau du dalykus - gerai nugarinti bulves ir kuo mažiau krutinti tešlą - viskas ėmė eitis kaip iš pypkės. To ir jums linkiu.

Skanaus!
About this Entry
[User Picture Icon]
From:merihold
Date:June 27th, 2006 05:36 pm (UTC)
(Permanent Link)
turėtų būt skanu - prie vyno...
[User Picture Icon]
From:popas
Date:June 27th, 2006 08:17 pm (UTC)
(Permanent Link)
Labai skaniai atrodo.
[User Picture Icon]
From:lifesparkles
Date:June 27th, 2006 08:22 pm (UTC)
(Permanent Link)
oh my gosh!!! *drool* I wish I spoke your language! I want to know how to make this!! :-D
From:(Anonymous)
Date:June 28th, 2006 05:57 pm (UTC)

ema

(Permanent Link)
Kai buvau paaugle, nuolatos situos svilpikus kepdavau, tik padaza darydavau su spirguciais.
From:beatulia
Date:June 29th, 2006 07:02 am (UTC)
(Permanent Link)
Kad bulves iki galo ishdziutu, kainama ant nemažos ugnies pakratant. Pakratai, pakaitini 10 sek. vėl pakratai ;). taip geriausiai isdziuna. o tesla is tiesu reikia labai greitai suminkyti ir jokiu budu netrinti bulviu ir nemaisyti teslos kombainu. karta taip dareu bulviu kose - nu koooooke tasi bjauri slykstyne gavosi... :(
From:(Anonymous)
Date:June 29th, 2006 12:24 pm (UTC)
(Permanent Link)
o mano bobute is bulviu virtu su lupenomis darydavo ir dar keptuveje ant aliejaus kepe... :) bet reiks ir tokiu pabandyti :)
From:(Anonymous)
Date:June 29th, 2006 01:15 pm (UTC)

hmmm

(Permanent Link)
Kažkaip netyčia radau šita saitą. Teisingas tavo požiūris į maistą. Ir patiko požiūris į Ameriką. Protingas žmogus :)
From:(Anonymous)
Date:July 3rd, 2006 01:59 pm (UTC)

labai skanus patiekalas

(Permanent Link)
Mes taip pat darome iš su lupenomis virtų bulvių -skonis kitoks, nei iš skustų (man skaniau).Kepame aliejuje arba verdame vandenyje- virtus vadiname minkštainiukais.Padažą darome su grybais arba su rūkytais lašinukais arba paprasčiausiai tirpytas sviestas sugrietine ir krapais.
From:(Anonymous)
Date:July 7th, 2006 07:34 am (UTC)

Gal bus idomu:)

(Permanent Link)
Laba diena Giedriau, su malonumu skaitau Jusu puslapi ir esu ismeginusi jau keleta patiekalu:) Neatsilaikiau Kijevo kotletams, baklazanu patiekalui:) Ateityje ir daugiau zadu isbandyti:) dabar esu namie, auginu leliuka ir tam turesiu daug grazaus laiko:) Beje si puslapi rekomendavau ir savo draugams:) Siandien skaitydama Delfi "Deserto istorija" permeciau akimis komentarus ir radau diskusiju apie Jus:) Idomiausia citata:
"Ir dar turiu viena klausima, gal zinot, kurioj saly isikures ponas Giedrius? (kazkodel itariu, kad JAV. Ir gal zinot, ar ponas Giedrius kartais neturi savo restorano?" :) Galite ir daugiau atsiliepimu/pagyru apie save paskaityti:)
dar karta aciu úz idomu ir gyva puslapi:) Jusu istikima skaitytoja:) Ieva
From:(Anonymous)
Date:July 26th, 2006 02:28 pm (UTC)

Sky

(Permanent Link)
Giedriau, ar atostogauji, kad nauju receptuku nebesulaukiam? o gal man kazkokiu budu puslapis nebeatsinaujina :(( :)
From:(Anonymous)
Date:August 9th, 2006 10:36 pm (UTC)

Re: Sky

(Permanent Link)
as tik zalia naujoke internete,bet jau spejau isimylytet.......Gieidriu,oi,atsiprasau jo receptus.Banziau uzsiregistruot,bet neisejo.Paklausiu savo vaiku,kurie,deja,anglu klb.geriau moka.iki ,nemegstu buti anonimu.
From:(Anonymous)
Date:October 25th, 2006 02:08 pm (UTC)

LAbai Grazos!!!

(Permanent Link)
I wish I spoke your language! I want to know how to make this
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:October 25th, 2006 03:37 pm (UTC)

Re: LAbai Grazos!!!

(Permanent Link)
Well, today you're in luck, because I just happen to have the english translation for this recipe:

http://community.livejournal.com/picturing_food/2291077.html?thread=17993349#t17993349

Enjoy!
Re: LAbai Grazos!!! - (Anonymous) - Expand
From:(Anonymous)
Date:September 7th, 2007 07:46 am (UTC)

(Permanent Link)
Pas mus dzukijoje tai siuskes vadinasi sie svilpikai :)
From:(Anonymous)
Date:October 10th, 2007 08:07 pm (UTC)
(Permanent Link)
Dar yra ir daugiau: dzukija -pampushkes, bulbieshnikai
aukstaitija -kokorai
From:(Anonymous)
Date:January 3rd, 2008 11:32 am (UTC)

ukmergiete

(Permanent Link)
kiek zinau ir senoje receptu knygoje skaiciau tai sis patiekalas kiles nuo Ukmerges. Mes tai juos irgi svilpikais vadiname, bet istikruju tai jie Ukmerges kukorai vadinasi:)
From:(Anonymous)
Date:July 7th, 2008 04:04 pm (UTC)

In,In. : }}

(Permanent Link)
Labai skaniai atrodo : }} Dabar pati juos gaminu,(verda bulves) ;DDDDDDD Bet padaza darysiu su suriu : }}
From:(Anonymous)
Date:August 18th, 2008 04:54 pm (UTC)
(Permanent Link)
As stala tepu aliejumi ir ant jo pjaustau, limpa maziau negu su miltais
From:(Anonymous)
Date:October 2nd, 2008 12:00 pm (UTC)
(Permanent Link)
jei nori,kad neskystetu tesla,-deti reikia tik krakmolo,miltai-skystina svilpiku, mase.