?

Log in

No account? Create an account
Jan. 18th, 2006 @ 08:47 am Ponas Traškutis
Tags:
Prancūzijos bufetuose ir bistro gana dažnas pusryčiams ar priešpiečiams užsisako croque monsieur ( krok mesje ), arba, kas išvertus reikštų, "ponas traškutis", arba tiksliau "traškutį, pone". Niekas nežino, kodėl šis karštas sumuštinis taip vadinasi. Nežino ir to, kodėl, pagaminus croque monsieur su keptu neplaktu kiaušiniu, gaunasi croque madame. Paspėlioti paliksiu jums patiems, o tuo tarpu - nesudėtingas prancūziškas pusryčių patiekalas.

Po teisybei, šis variantas, kurį čia parodysiu, būtų gaminamas ne bistro, o greičiau jau restoranuose, nes paprasčiausias croque monsieur variantas - tarp dviejų batono riekių įdėtas sūris ir kumpis, ir visa tai pakepinta orkaitėje. Maniškis variantas labiau tinka specialioms progoms, kuomet norisi pamaloninti ką nors pusryčiais į lovą... arba į lėkštę... taip.

Visų pirma, imame batoną ir supjaustome jį riekutėmis, o nuo riekučių nupjauname plutą. Turėtų gautis apie šešiolika riekučių, aštuoniems sumuštiniams. Eksperimento dėlei pabandžiau du sumuštinius pagaminti su pluta, tačiau vis dėlto geriau ją nupjauti, nes susigadina tekstūra. Amerikoje rekomenduočiau gaminti su sourdough bread, arba french bread ( bet ne bagette, nuo jos nupjausčius plutą nelabai kas ir liks ).

Užkaičiame orkaitę 200-205 C. Tegu kaista, kol pasiruošim.

Tuomet reikia pagaminti bechamel padažą. Skamba sudėtingai, bet iš tikrųjų viskas labai paprasta. Nedideliame puode ištirpiname du šaukštus sviesto, ir kepiname jame du šaukštus miltų. Taip, tai tas pats mano jau ne kartą minėtas roux, tik šį kartą su paveikslėliais.Pakaitiname neilgai, gal minutę, maximum dvi, kad dar būtų nepradėjęs ruduoti, o tik tam, kad nueitų "žalių miltų kvapas". Tuo pat metu kitame puodelyje kaitiname dvi stiklines pieno. Užvirinti pieno nereikia, tik įkaitinti. Kai tik miltai pakepa, visą pieną supilame į miltus ir dirbame šluotele, kad viskas gerai išsimaišytų. Užviriname ir paverdame minutę, kol sutirštės. Tuomet nukeliame nuo ugnies ir įberiame druskos, pipirų, ir muškato riešuto. Geriau padažą pagaminti truputį skystesnį, nei nuotraukoje, nes vėsdamas padažas tirštės toliau. Štai ir visas vargas su tuo bechamel:Tačiau mums reikia šio padažo kaip pagrindo kitam, sūrio padažui, todėl į padažą dar įberiame kažkur gerą saują ( apie pusę stiklinės ) tarkuoto gruyere sūrio, ir pusę stiklinės parmesano. Tinka iš esmės bet koks sūris, kuris yra kiek aštresnis, ta prasme, mozzarella tiktų, bet skonio iš jos nedaug. Šį kartą aš gaminau su Fontina sūriu, gavosi, bet visgi norėjosi galutiniame rezultate stipresnio sūrio skonio.

Jeigu orkaitė jau įkaito, dedame į ją skardą su batono riekelėmis ir pakepiname penkias minutes. Praėjus laikui visas riekeles apverčiame ir pakepiname dar dvi minutes. Dabar kompozicija: vieną riekelę užtepame garstyčiomis ( tinka ir garstyčios su medum ), uždedame ploną griežinėlį kumpio, užbarstome Gruyere sūriu, bet tolygiai, ne visą sūrį į kalną suberti. Ant viršaus dedame antrą riekutę.Tuomet užpilame ant kiekvieno sumuštinio mūsų pasigaminto sūrio padažo, taip, kad per kraštus varvėtų, ir ant viršaus užbarstome dar Gruyere sūrio.Visą šitą gėrį dedame atgal į orkaitę, kepame penkias minutes. Kai jos praeina, jeigu orkaitė turi broilerį, kišame sumuštinius po broileriu dar kokioms trims minutėms, bet čia jau reikia stebėti, kad sūris nepradėtų svilti. Pabaigoje jis turi burbuliuoti ir truputį apskrusti. Tuomet traukiame, ir dedame į lėkštę.Atrodo, sūris su sūriu, ir dar sūriu apibarstyta, o ne - viskas labai delikačiai subalansuota, nuo padažo - švelni tekstūra, nuo kumpio su garstyčiomis - akcentas, pabrėžiantis tą patį švelnumą. Dėl to paties, manau, kepti sumuštiniai su nenupjauta pluta ne tokie pasisekę. Rekomenduoju pusryčiams prie arbatos, arba vakarienei prie alaus. O jeigu norite traškesnio varianto - gaminkite be padažo.

Skanaus!

About this Entry
[User Picture Icon]
From:niurku
Date:January 18th, 2006 03:05 pm (UTC)
(Permanent Link)
aga skaniai atrodo tik kazkodel visa gyvenima maniau kad broileris tai yr mesiskas visciukas o cia pasirodo kazkoks orkaites inkliuzas.
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:January 18th, 2006 03:13 pm (UTC)
(Permanent Link)
Net suabejojau, ar teisinga taip lietuviškai sakyti. Orkaitės viršuje būna tokie papildomi kaitinimo elementai ( jeigu elektrinė ) arba papildomas degiklis ( dujinėje ). Juos įjungus jie įsijungia maksimaliu režimu ir plieskia, ir tuomet galima po jais pakišus ką nors ant greitųjų apkepti, aplydyti, ar karamelizuoti. Amerikoje tai vadinasi "broiler", galbūt Lietuvoj jį kitaip kalbininkai pakrikštino?
[User Picture Icon]
From:z_k
Date:January 18th, 2006 03:35 pm (UTC)
(Permanent Link)
nope, net ir neatrodo skaniai, visiškai patapau sveikuole :/
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:January 18th, 2006 03:37 pm (UTC)
(Permanent Link)
kiekvienam savo :{)
Kepti miltai... - (Anonymous) - Expand
[User Picture Icon]
From:skuryte
Date:January 18th, 2006 04:45 pm (UTC)
(Permanent Link)
Nejaugi ir Lietuvoje, kaip štatuose, visi jau išprotėję nuo įvairių dietų, 'low carbs', 'low fat' ir visokių kitokių 'low' nesamonių?! 8-0
Einu ieškoti kokio garuose virtų špinatų receptuko... Valgyti tris kartus dienoj, užsigeriant vandeniu... :D
From:(Anonymous)
Date:January 18th, 2006 05:56 pm (UTC)
(Permanent Link)
Na, nereikia taip arsiai. ;) Esme tame, kad ne visi turi gelezinius skrandzius tokiems keptiems "sviestas+miltai". O Jus irgi maciau naudojate Horizon organic low fat milk, ar ne? Cia low carb dieta, ar tik sutapimas? :))
(no subject) - (Anonymous) - Expand
dietos... - (Anonymous) - Expand
[User Picture Icon]
From:agne_marija
Date:January 19th, 2006 06:29 pm (UTC)
(Permanent Link)
Jazou. Aš šitą gaminsiu.
Hipnotizuojantis receptas... :)
From:skriek
Date:January 20th, 2006 07:43 am (UTC)
(Permanent Link)
Aš irgi žadu šitą daryti. O kokias garstyčias tu dėjai? Tas tokias aštrias, nu kaip lietuviškos, ar kokias tai kitokias?
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:January 20th, 2006 02:11 pm (UTC)
(Permanent Link)
Nea, su lietuviškom aštriom tai įtariu būtų jau pernelyg stipriai. Aš naudojau jau gatavai sumaišytas su medum, dijon garstyčias, nelabai aštrias, prancūziškos atrodo.
[User Picture Icon]
From:darkside_lt
Date:January 20th, 2006 10:05 am (UTC)
(Permanent Link)
Paspėliojau, kad vis tik su tais kiaušais, kur madam, o kur - musjė, turėtų būti atvirkščiai. Bet neblevyzgosiu - prie maisto gi! :)
[User Picture Icon]
From:skuryte
Date:January 20th, 2006 02:04 pm (UTC)
(Permanent Link)
Aga, mes irgi spėliojom, bet man susišvietė, kad jei kažko trūksta, tai nors ant sumuštinio uždeda. :D
From:skriek
Date:January 20th, 2006 03:17 pm (UTC)
(Permanent Link)
Bet dijon bent jau Lietuvoj baisiai sūrios, nu bet jei jas su medum..Čia tik mintys mano...
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:January 20th, 2006 03:24 pm (UTC)
(Permanent Link)
grįžęs namo parašysiu, kokia ten markė tiksliai, nepamenu dabar. Bet tikrai neaštrios, ir jeigu gerai pamenu, nesūrios.
From:skriek
Date:January 23rd, 2006 10:36 am (UTC)
(Permanent Link)
Žinai spėju, kad pas mumis nebus tokių. Bet bandysiu kombinuoti, Dijon ir medaus dadėsiu.
From:spaudziaklavisa
Date:February 25th, 2006 04:31 pm (UTC)
(Permanent Link)
garstyčias naudojau aštrias suslavičiaus. man regis visai neblogai.

gal tik parenkant sūri būtų eksperimentam erdvės. beje, kuo pasižymi gruyere sūris (nemačiau pas mus tokio)?
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:February 25th, 2006 07:25 pm (UTC)
(Permanent Link)
Gruyere - toks šveicariškas sūris. Man jis smarkiai primena itališką parmigiano reggiano, toks pats kietas ir panašiai lūžinėja, bet kiek geriau tirpsta, ir skonis kiek skiriasi, gruyere labai į riešutų skonį neša ar pan, ir kiek riebesnis, o parmesanas labiau į sūrumą. Kuomet ištirpsta su pienu, mišinio kvapas gaunasi labai "kaimiškas", lyg ir pelėsių kvapas kažkur išlenda. Sunku apibūdinti labai. Bent jau man gruyere sūrio kvapą gautume, jeigu paimtume skirtumą tarp parduotuvinių ir kaimiškų dešrų, ir tą skirtumą prikabintume prie sūrio, o ne prie mėsos. Hehe, turbūt dar neaiškiau pasidarė :{) Manyčiau, jeigu kokį olandišką gouda sumaišytume su parmesanu, galbūt ir gautųsi kažkas panašaus. Bet, kaip sakei, eksperimentuoti yra kur, galbūt ir koks lietuviškas sūris puikiausiai tinka.
From:(Anonymous)
Date:September 14th, 2006 11:23 pm (UTC)
(Permanent Link)
as tai kitoki valgiau, balta duona pakepta svieste, sutepte garstyciom, suris kumpis.
From:lilina77
Date:March 21st, 2010 02:07 pm (UTC)

Skurytei

(Permanent Link)
Poka grom ne gRIANet ;)