?

Log in

No account? Create an account
Oct. 6th, 2009 @ 11:21 am Raugintų kopūstų sriuba, arba užrašai sau
Kad nepamirščiau proporcijų ir kitą kartą nereikėtų daug prisiminti.

Pusę kilogramo jautienos krūtininės su kaulu apkepinau ant stiprios ugnies, tik tiek, kad užsidėtų spalva ant mėsos. Pasmeigus pagaliuku ir palaikius virš laužo liepsnų būtų dar geriau.

Du stambius svogūnus supjausčiau griežinėliais, apkepinau taukuose keptuvėje iki lengvos karamelizacijos (švelniai gelsva spalva, ne rusva). Į pabaigą sudėjau porą didelių morkų "skridinėliais", pakepinau kol truputį apminkštėjo.

Paėmiau 5 litrų šamotinį puodą.
Ant dugno išklojau apkepintus svogūnus su morkom ir jautieną.
Ant viršaus pusę kilogramo (tiek, kiek viena ranka galima iš bačkos pakabinti) raugintų kopūstų su spanguolėmis. Geriau, jeigu jie stipriai rūgštūs.
Jeigu yra nedidelė ropė, normali geltona - ją nulupti, supjaustyti gabaliukais ir suberti.
Ant kopūstų dideliais gabalais supjaustytą pusę kilogramo rūkyto kumpio (tiktų net ir kaulai su skūra nuo normalios rūkytos mėsos, blogiausiu atveju - rūkyti vištos kakliukai iš parduotuvės, jie vieninteliai bent jau rūkyto gaminio kvapą turi).
Jeigu norisi prieskonių, juos dėti dabar: pvz, keliolika pipirų grūdelių, keletą kvapiųjų, lauro lapą, vieną-kitą gvazdikėlį. Aš nedėjau, apsiribojau vietiniais produktais: keliomis sutraiškytomis kadagio uogomis ir keliomis šakelėmis šviežio čiobrelio.
Ant viršaus dar pusę kilogramo raugintų kopūstų.
Viską užpyliau vandeniu beveik iki puodo viršaus, palikdamas truputį vietos visokiems burbuliavimams ir pan.
Belieka uždengti ir įkišti į vidutinio karštumo kaimišką krosnį ir pamiršti. Jeigu orkaitė - kokie 180C. Jeigu laužas - įkasti į karštus pelenus ir aplinkui kūrenti laužą, karts nuo karto užmetant akį, kad burbuliavimas nevyktų energingai, o ramiai taip, po truputį.

Po 3-4 valandų turėsim Sriubą, kurią beliks tik pasūdyti pagal skonį (priklausomai nuo rūkytos mėsos sūrumo). Prie jos - jokių bulvių, tik juoda ruginė duona su kmynais. Dar skanesnė ši sriuba kitą dieną, tarkim, palikus ją iš lėto vėstančiame lauže per naktį.
About this Entry
From:arbusis
Date:October 6th, 2009 07:44 pm (UTC)
(Permanent Link)
o kuo tau bulvės neįtiko?
brač kaip staiga užsimaniau raugintų kopustų sriubos...
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:October 7th, 2009 06:13 am (UTC)
(Permanent Link)
Tiesiog labiau mėgstu va taip, senoviškai. Bulvės Lietuvoje paplito tik nuo XIXa, o tokią sriubą valgė, spėju, ir šimtus metų iki tol.

Nors, antra vertus, virtos su lupenom bulvės, pateiktos atskirai, čia irgi tinka.
[User Picture Icon]
From:mishrune
Date:October 7th, 2009 12:51 pm (UTC)
(Permanent Link)
Kažkaip man bulvės sriuboj irgi nelabai... Nebent būt grynai bulvienė, bet čia kita kalba.
From:mrgenijus
Date:November 25th, 2009 06:57 pm (UTC)

be vaizduotes

(Permanent Link)
neisivaizduoju sios sriubos be bulviu. ir bulves butinai turi but virtos su marskineliais ir be druskos. tik tada pajusite tikra kopustienes skoni. o del rugines duonos.... ji rugstoka, kopustai rugstus. sviestas sviestuotas. kas pasakys kad as neteisus lai meta i mane akmeni (akmeni isukit i tris 500 lt. kupiuras)
From:(Anonymous)
Date:March 9th, 2010 08:09 pm (UTC)

From Robert Jones at First Command

(Permanent Link)
I have no idea what you are saying here... :) Hello Giedrius! I hope you are doing well! Stay off of the watch list my friend... Robert