?

Log in

No account? Create an account
Nov. 25th, 2008 @ 09:52 am Kiaulienos mentė moliniame puode
Savaitgalį apturėjau pirtukę su #draugais, ir nusivežiau ten vieną patiekalą, kuris po truputį virsta mano firminiu. Paprastai aš jį gaminu špižiniame puode, ir va pirmą kartą išbandžiau moliniame, tame "senoviškame neolito laikų". Rezultatai puikūs, dargi, sakyčiau, geriau gavosi, nei metaliniame puode: viršus gražiau apskrudo, ir skonis geresnis, žemiškesnis kažkoks. Žinoma, daugiausia įtakos skoniui turėjo tai, jog beveik visi ingredientai lietuviški, išauginti čia pat, kas iš bobutės sodo, kad bobutės turguje, ir sezoniška viskas. Na, išskyrus vieną nedidelį Texas'o akcentėlį.

Paimame nedidelę keptuvėlę, paberiame ant jos po gerą žiupsnį kalendros grūdelių ir kumino sėklų. Kumino, ne kmyno. Čia būtent tasai minėtasis Teksaso akcentas. Kuminų turi būti kiek mažiau nei kalendrų. Pasklaidome viską po keptuvę ir iš lėto kaitiname, kol pajusite, jog ima viskas gan stipriai kvepėti ir lengvai dūminti. Prieskonius į grūstuvėlę, tegu truputį praaušta, ir sugrūdame viską. Nėra grūstuvėlės - tiks kavamalė. Jau grūdant kvapas turėtų jaustis gan stipriai.

Imame kiaulienos mentės gabalą su kaulu, apie 3kg, turguj tokia po 14Lt/kg. Kartais mentę parduoda jau supjaustytą 1kg dydžio gabalais, galima ir su tokia, sukrauti kelis gabalus vieną ant kito. Nupjaustome odą, arba įpjaustome ją skersai/išilgai, t.y. kvadračiukais. Iš visų pusių pabarstome rupia druska ir gausiai va šitais ką tik sumaltais prieskoniais. Krauname viską į indą ir pastatome šaltai per naktį.

Kitą dieną keptuvėje paspirginame kvapnių kaimiškų lašinukų ir kokias dvi dideles galvas svogūnų, tris, jeigu mažesnės. Svogūnų smarkiai karamelizuoti nereikia, kai tik suminkštės ir truputį pagels - tai ir bus gerai.

Imame išsigulėjusius mentės gabalus ar vieną didelį gabalą, pribadome jį nedidelių skylučių, kad pirštas lystų, ir į tas skylutes prikaišiojame česnako skiltelių. Trims kilogramams mėsos sueis maždaug galvutė česnako. Tris didelius rūgštesnius obuolius supjaustome, išimdami sėklas ir visa kita, kas prie jų.

Dabar surinkimas. Paimame molinį puodą (maniškis neglazūruotas). Jeigu tokio neturite, tiks bet koks kitas, kurį galima saugiai kišti į orkaitę. Dugną išklojame pakepintais svogūnais ir puse obuolių skiltelių. Krauname mėsą. Geriau labai stipriai neprigrūsti puodo, idealiausia, kad aplinkui mėsą iki sienelės liktų dar koks centimetras-du laisvos vietos, kur galėtų vaikščioti garai. Į tą tarpuką suberiame likusias obuolių skilteles, vėlgi, negrūdame. Jeigu mentės keli gabalai, ne vienas, tuomet galima visą tą reikalą susluoksniuoti. Įpilame nedidelę stiklinę vandens, uždengiame dangčiu ir statome į užkurtą, bet dar nespėjusią stipriai prišilti orkaitę ar į nestipriai įkaitusią kaimišką duonkepę krosnį. Kišamas į labai karštą orkaitę molinis puodas nuo temperatūros šoko gali trūkti. Galima ir į laužą kišti, iš pradžių kiek toliau nuo ugnies, o po to visai arti.

Ir iš principo viskas. Laikykite temperatūrą ten maždaug apie 180-200C, plius-minus, ne tiek svarbu. Trys valandos, ir patiekalas bus paruoštas. Mėsa iš viršaus paskrus, o apačioje bus labiau pašutusi, nors viskas labai minkšta ir sultinga, jokio kiaulienos "sausumo". Kaip sužinoti, ar gatava? Smeikite šakutę, jeigu lengvai lenda, ne kaip į gumą - tai ir paruošta. Arba galite temperatūrą pamatuoti, turi būti apie 80-85C.

Pateikti geriausia su juoda duona ir raugintais agurkėliais, o užgerti kaimišku alumi. Tokio kiekio užteks maždaug 8-10 žmonių, priklausomai nuo ėdrumo. Skystis, likęs puode, bus labai neblogas padažas. Esant norui, galima jį nupilti atskirai ir kiek nuvirinti, kad būtų tirštesnis. O jeigu pakeisite kuminus recepte paprastais lietuviškais kmynais (kuriuos galima kepinti, galima ir ne), gausite 100% lietuvišką patiekalą. Štai jums ir kulinarinis paveldas :{) Nebijokite eksperimentuoti ir kaitalioti kiekius, šis receptas labai atlaidus tokiems dalykams, o jį sugadinti gan sudėtinga. Nors, aišku, pasistengus galima.

Taigi ta proga - skanaus!
About this Entry
[User Picture Icon]
From:vote4love
Date:November 25th, 2008 08:49 am (UTC)
(Permanent Link)
paprastas receptas, o tas kuminas idomu kas? amerikietiski kmynai tik didesni sviesesni grudeliai? nes man isverte cumin = kmynai :)
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:November 25th, 2008 08:53 am (UTC)
(Permanent Link)
Čia dažna vertėjų klaida, deja. Kmynai ir kuminas iš kvapo beveik neturi nieko bendro. Kuminai šviesesni, ir tarp pirštų kelias sėklytes sutrynus jaučiasi toks rūgštokai-padūmavęs kvapas, o kmynus patrynus - na toks įprastas juodos duonos su kmynais :{) Kuminų dar sėklytės tokios su nedidelėm "uodegėlėm".
[User Picture Icon]
From:vote4love
Date:November 25th, 2008 09:00 am (UTC)
(Permanent Link)
taip tu teisus, turiu as kazka panasaus i kumina :)
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:November 25th, 2008 09:03 am (UTC)
(Permanent Link)
Pamėgink su avienos patiekalais, jis ten labai į temą. Arba į čili, tarkim. Plove jis irgi labai turi jaustis, ar indiškuose kariuose, kartu su imbieru ir česnaku.
[User Picture Icon]
From:klaustux
Date:November 25th, 2008 08:53 am (UTC)
(Permanent Link)
tik labai greit apsiryt šiuo patiekalu galima :(
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:November 25th, 2008 08:55 am (UTC)
(Permanent Link)
užtat likučiai kitai dienai pagirioms labai gerai :{)
From:(Anonymous)
Date:November 25th, 2008 09:36 pm (UTC)

noriu Jums parashyti emaila

(Permanent Link)
laba diena noreciau Jums parashyti emaila kaip tai galeciau padaryti?? ar yra kur jis parashytas vieshai? nes ash nemoku rasti Jusu puslapyje...ir jau seniai seniai noriu parashyt ir niekaip neisheina...
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:November 26th, 2008 04:32 am (UTC)

Re: noriu Jums parashyti emaila

(Permanent Link)
rašykit į gvilpisauskas_eta_gmail_taškelis_com :{)
From:(Anonymous)
Date:November 25th, 2008 03:34 pm (UTC)
(Permanent Link)
dėl kai kurių rajūnų aš vėl likau beveik neragavęs...

r_z
From:(Anonymous)
Date:November 27th, 2008 07:02 pm (UTC)
(Permanent Link)
o jeigu 1 kg mėsos gabaliukas? kiek laiko tada kepti? valandą? ;)
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:November 27th, 2008 08:12 pm (UTC)
(Permanent Link)
Taigi sakiau, kol šakutė lįs, arba kol temperatūrą pasieks :{) Priklausys dar ir nuo orkaitės
[User Picture Icon]
From:verute
Date:December 1st, 2008 08:00 pm (UTC)
(Permanent Link)
Ačiū, Giedriau, tikrai skaniai gavosi :)
From:(Anonymous)
Date:March 30th, 2009 09:41 pm (UTC)
(Permanent Link)
Giedriau, o kokiais lietuviskais ingridientais siulai mesa marinuot? Gal dar panasiu receptu? Aciu.
From:gipsas
Date:May 22nd, 2009 12:59 pm (UTC)

panasu i brashiruota?

(Permanent Link)
sveikas,

tavo receptukas labai jau panasus i "Kaip pamaitinti armija"..Ar kokie butu esminiai siu receptu skirtumai?

From:(Anonymous)
Date:January 30th, 2010 10:36 am (UTC)
(Permanent Link)
manding, stikline vandenuko, keisčiau alumi...

mniam...reiks isbandyt