?

Log in

Oct. 17th, 2005 @ 09:00 am Jūros baisybės
Tags:
Visus žmones galima grubiai suskirstyti į dvi dalis - į tuos, kuriems labai patinka jūros gėrybės, ir į tuos, kuriems moliuskų, čiuptuvėlių, šviežiai išlukštentų austrių ir kitų clam'ų vaizdas jeigu ne į paniką traukia, tai bent jau sukelia lengvą pasišlykštėjimą, lydimą žodžių "visokių daiktų į burną ėmiau gyvenime, na bet kad šitą daiktą imčiau - nesulauksit".

Jeigu jūs priskirtumėte save antrajai grupei - nežiūrėkite toliau. Kam jums gadintis apetitą ir nuotaiką, ar ne?

Visiems kitiems - troškinti kalmarai, kimšti krevetėmis ir avies sūriu ( Calamari Ripieni di Magro ).

Nežinau, kaip jums, bet man kalmarų kvapas visuomet asocijuojasi su vaikyste, su ta mišraine, kurias mama kartais gamindavo, po blatu gavusi kalmarų čiuptuvų skardinę ir nežinia iš kur suradusi konservuotų žirnelių ir majonezo. Šio egzotiško ir tuo pat metu tokio paprasto kvapo, kol kalmarai troškinasi, prisipildo visa virtuvė.

Visų pirma, kalmarai. Kartais juos parduoda šaldytus, kartais šviežius. Mes radome jau gatavai išdarinėtus, ir jie atrodė maždaug taip:Žinoma, kai ne pats darinėji, dingsta ir kalmarų čiuptuvai ( jų turėtų būti dešimt, nuotraukoje, kaip matome, mažiau ), ir "popiežiaus kepurės formos kapišonas", kurį toliau vadinsiu kūnu, gali pasirodyti įpjautas. O išdarinėti kalmarą, jeigu jis šaldytas, gana paprasta: timptelti už galvos, kad atsiskirtų galva nuo kūno ir išsitrauktų viskas, kad buvo viduje. Tuomet nupjauname iškart ten, kur galva jungiasi su čiuptuvais, galvą su viduriais metam lauk. Čiuptuvų pažastyse būna toks snapas, jis nesunkiai išsignybia. O kūno viduje vienoje vietoje yra ilga kremzlė - plunksna, tai vienintelė kalmaro skeleto dalis. Ją iškrapštome, kūną išplauname, va ir viskas. Receptui reikės aštuonių vidutinio dydžio kalmarų.

Ruošiame įdarą. Jam reikės štai ko:Saują petražolių, dvi dideles skilteles česnako sukapojam ir kraunam į dubenį. Krevetes ( apie dvylika nedidelių ) nulupam, smulkiai sukapojam, ir dedam ten pat. Taip pat reikės Pecorino sūrio, kas yra itališkas avies sūris ir gali būti pakeistas parmezanu, apie 2 šaukštų, smulkiai tarkuoto.Įmušam du kiaušinius, tris šaukštus alyvų aliejaus, ir džiūvėsėlių tiek, kad iš įdaro nebetekėtų joks skystis. Receptas nori apie dviejų puodelių, man asmeniškai atrodo, jog užtektų ir pusės. Čia dar galima įberti kedro riešutų. Pasūdom, papipirinam, ir gerai išmaišom.

Kalmarų kūnus prikemšame labai laisvai, nesugrūstai, taip, kad įdaras nesuliptų į vientisą gumulą. Angą uždarome mediniu dantų krapštuku.Keptuvėje įkaitiname aliejų ir kepame smulkiai sukapotus nedidelį svogūną, skiltelę česnako, ir nedidelę saujelę petražolių.Tuomet sudedame kimštus kalmarus ir jų čiuptuvus ir apkepiname ant vidutinės ugnies po kelias minutes ant kiekvienos pusės, apversdami vieną kartą ( čia nuotraukoje iš kart po apvertimo ):Kai apkepa, pilame pusę puodelio balto vyno, kiek pakaitiname, kad nugaruotų, ir pilame puodelį žuvies sultinio ( arba bent jau vandens, sumaišyto su skysčiu, likusiu nuo atitirpusių kalmarų ), kuriame ištirpdytas šaukštelis kukurūzų krakmolo. Sumažinam ugnį, ir troškiname 40 minučių.Kuomet baigia troškintis, jie būna tokie apdžiūvę, ir padažas smarkiai nugaravęs. Jeigu troškinimosi metu pritrūksta skysčio, įpilkite dar truputį sultinio.

Pateikiame su angel hair pasta ir šviežiomis petražolėmis. Po to, kai nufotkinau, užliejau padažo iš keptuvės dugno. Prie patiekalo tinka baltas Vouvray, ar kitas neperdaug sausas baltas vynas.

About this Entry
[User Picture Icon]
From:merihold
Date:October 17th, 2005 02:06 pm (UTC)
(Permanent Link)
Skanuu, faktas. Man patinka frutti di mare :)
[User Picture Icon]
From:z_k
Date:October 17th, 2005 02:52 pm (UTC)
(Permanent Link)
kalmarų čiuptuvai ( jų turėtų būti dešimt, nuotraukoje, kaip matome, mažiau ) :DDDD ir "popiežiaus kepurės formos kapišonas", kurį toliau vadinsiu kūnu, ... Čiuptuvų pažastyse būna toks snapas

::guli be plionkos::

Bet atrodo skaniai. Jei dar kas padarytų... čia be krevetes babaliukus keptuvėj paspirgint:(
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:October 17th, 2005 03:02 pm (UTC)
(Permanent Link)
Na taigi viskas surašyta, ką ir kaip daryt, netgi su nuotraukom, imi ir darai :{) o jeigu kas neaišku, galima paklausti

O dėl pažastų ( ar pažąstų? ) tai viskas labai paprasta. Jeigu laikysime čiuptuvus rankomis, tuomet tai pažastys, o jeigu kojomis ( galvakojis moliuskas gi ), tuomet išeitų, jog tas snapas klyne.
[User Picture Icon]
From:z_k
Date:October 18th, 2005 06:33 am (UTC)
(Permanent Link)
aaaaaarghhh, čia iš serijos - mano šuo valgo, oi, nieko mano sabaka nevalgo - šuo ėda. Katė ėda. Kiaulė ėda. Briedžiai ir karvės žolę rupšnoja.
Žmogus valgo. Bitės dar valgo ir viskas, kita fauna ėda.
Žmogui auga rankos. Šuniui auga letenos. Kalmarui - čiuptuvai, rankos neauga. Kojos irgi. Čiuptuvų užtenka v polnie kalmarams.
Nors nežinau, gal kalbininkų ir būčiau lietuvių kalbos gramatikom uždaužyta, bet man nu kažkaip neskamba kalmarų pažastys (nežinau kaip su tom nosinėm) :D
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:October 18th, 2005 01:25 pm (UTC)
(Permanent Link)
O aš vat pasinaudojau savo "poetic license" ir įpaišiau tokią štai metaforą, kad juokingiau būtų :{)
[User Picture Icon]
From:pingwinas
Date:October 17th, 2005 05:54 pm (UTC)
(Permanent Link)
na, galima supaprastint recepta iki idaro suriu gojus su kapotais shpinatais :)

O kalmarai - reikalas pavojingas neigudusiam. Nedakepti - juros vandeniu atsiduoda - perkepti tampa gumos gabalu (tada jau reikia troskint iki pergalingo, kol taps panashus i konservus, bet velgi skonis ne tas). Priklausomai nuo dydzio ir idaro - 3-5 minutes vienai pusei idealu. Vienzo, imkit dvigubai daugiau ir issibandykit kokia tai veislei trukme ir temperatura geriausia, tada tiekit i stala.

[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:October 17th, 2005 06:21 pm (UTC)
(Permanent Link)
Galima, aišku ir sūriu su špinatais :{) Tik, mano nuomone, tuomet bent jau česnako ten reikėtų įpjaustyt.

O dėl kepimo tai taip, sutinku. Dar galiu paminėti vieną variantą - kepti taip karštai, kaip tik keptuvė/plytelė patempia, ir labai trumpai, mažiau nei minutę, arba aliejuj virti, irgi taip pat trumpai, tada nespėja sukietėti. Bet čia nekimštiems taip, supjaustytiems gabalėliais.
[User Picture Icon]
From:pingwinas
Date:October 17th, 2005 06:51 pm (UTC)
(Permanent Link)
tai cia by default, prieskoniai - priklausomai nuo nuotaikos/oro/patiekiamu gerimu. Kas ir pipiro imestu baltojo, kas raudoneliu, karta net su imbieru teko ragaut, idomus skonis.

Gerimai ir virimas aliejuj man primine puikia uzhkandele prie alaus - svogunu ir kalmaru ziedai tesloje. Svogunus padarom kalmaru formos, ty pjaunam per puse ir paskui smulkinam taip, kad gautusi daugmaz 2-5 milimetru storio ziedai. (Plonesni suyra, storesni neisverda). Tada pasigaminam teshla - vanduo miltai ir prieskoniai, galima kelis bliudelius su skirtingo skonio prieskoniais. Teshla gerai ishplakta, jei tirstesne gausis - ir dar kiausinio idejus - praktishkai omletas, skystesne - greiciau ishvirs ir liks pliku vietu. Tada uzhkaiciam fritiurine, ir ish teshlos zhiedus i alieju. Galima tai daryt dviese, jei bliudeliai du. Ypatingai miklus turbut abiem rankom sugebetu.
Isvirusisu, bet nesuskrudusius - i sieteli, ir dar labai karshtus galima pavoliot tarkuotam suryje ir kapotuose rieshutukuose. Atvesusius daugiau - tik suryje.

[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:October 17th, 2005 07:02 pm (UTC)
(Permanent Link)
Kaip tik vakare ruošiausi būtent kalmarų žiedus gamint, gerai, kad apie svogus priminei, reikės ir anų už tą patį išsikept. Ir cielų grybukų tešloje :{)

Ech, kad taip kas nors lietuviškų grybų dar užfundytų... Vakar specialiai nufotkinau voveruškes parduotuvėje, kurių dzūkai ypatingai ir nevertina. $45 už svarą, o pačios voveruškės peraugusios, kone ūmėdės dydžio ir tokios, atrodo, paimsi į ranką ir subyrės.
From:(Anonymous)
Date:November 10th, 2006 01:27 pm (UTC)

saulute

(Permanent Link)
Noriu paklausti.. Kiek kartu gaminau kalmarus, tiek jie man gavosi guminiai. Kodel?
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:November 10th, 2006 01:31 pm (UTC)

Re: saulute

(Permanent Link)
Kuomet kalmarus apdoroji termiškai, jie elgiasi taip: po pirmų dviejų-trijų minučių suminkštėja, tampa labai skanūs. Jeigu perlaikai, maždaug po 5 minučių jie tampa "guminiai", ir tuomet juos belieka troškinti ilgai, nes jie po 20-30 min "atsileidžia vėl". Taip kad, manau, taviškiu atveju buvo perlaikyta šiek tiek, arba ( kas irgi įmanoma ) kepta mažiau nei 2 minutės.
From:(Anonymous)
Date:November 10th, 2006 01:55 pm (UTC)

Re: saulute

(Permanent Link)
Aciu. Ar neturi itakos tai, kad jie saldyti, nes siaip juos troskinau apie 30 min. Be to gabaliukai stori
[User Picture Icon]
From:giedrius_v
Date:November 10th, 2006 02:00 pm (UTC)

Re: saulute

(Permanent Link)
Jei prieš kepant buvo atšildyti, tuomet jokio skirtumo. Jeigu labai stori, tai tiesiog reikia ilgiau troškinti, arba kepti labai trumpai ir labai karštai, ant iki maksimumo įkaitinto grilio, tarkim.
From:(Anonymous)
Date:November 10th, 2006 02:03 pm (UTC)

Re: saulute

(Permanent Link)
Aciu labai! begu gaminti ;)
From:(Anonymous)
Date:May 2nd, 2008 06:57 pm (UTC)

Re: saulute

(Permanent Link)
Mmm... Mėgstu valgyti kalmarų čiuptuvėlius, aišku jie būna paruošti ir jos perku iš ,,IKI''. O va tokių tai mamęs valgyt nepriversit, nė už ką!
From:(Anonymous)
Date:February 22nd, 2009 01:00 pm (UTC)

SAUNUOLIS

(Permanent Link)
Narsau internete po receptu puslapius ir ka gi randu ogi tuos pacius copy-paste receptus, kur vienas nuo kito kopina net negalvodami ar tai teisingas ar ne, ar zmogus negamines mokes pagal kelis mesteltus zodzius issiaiskint proceso vingrybes..
Bet cia tai nustebino!!
Jauciu issamiausias lietuviskas kalmaru receptas internete :) spaudziu penkis!!

From:joanaxxxx
Date:March 15th, 2009 11:39 pm (UTC)
(Permanent Link)
Ana diena maciau pirkti jau isdarinetus kalmarus ir pagalvojau kad kazkada valgiau parukytus ir laaabai patiko, o kai suradau si tavo receptuka tai is kart nusprendziau pabandyt pasigamint. Leksiu ryt is ryto i parduotuve ir tikiuosi surasiu, nusipirksiu ir pasigaminsiu, paziuresiu kas cia man gausis.
Dekui uz puikius receptelius!
From:Daiva E
Date:January 14th, 2012 08:14 pm (UTC)
(Permanent Link)
Gaila,cia ner prie kalmaru ciuptuvu,gaila.Tie ciuptuvai,visas grozis :)